Podręcznik do historii dla klasy 3 gimnazjum – Śladami Przeszłości 3

Podręcznik Śladami Przeszłości 3

Podręcznik do historii Śladami Przeszłości 3 wydawnictwa Nowa Era, którego autorami są Stanisław Roszak i Anna Łaszkiewicz jest skierowany do uczniów trzeciej klasy gimnazjum. Książka z serii „Śladami przeszłości” zawiera sprawdzone i cenione roziwązania dydaktyczne. Podręcznik Śladami Przeszłości 3 prezentuje w porządku chronologicznym treści od XVIII w. do końca I wojny światowej. Zgodnie z wymogami starej podstawy programowej książka realizuje wskazania Ministerstwa Edukacji Narodowej. Została zatwierdzona i dopuszczona pod numerem 60/3/2011.

Celem autorów podręcznika  „Śladami Przeszłości 3” było połączenie kształcenia przedmiotowego z wiedzą i zachowaniami kształtowanymi przez rodzinę, nowoczesne media i bliskie otoczenie. Wartościami, które przyświecały autorom przy projektowaniu podręcznika były dobro, prawda, szacunek dla innych czy roztropność. Wiedzę historyczną połączono w książce  z kształtowaniem postawy patriotyzmu i poszanowania dla własnego kraju i swojej małej ojczyzny oraz z dumą z dziedzictwa kulturowego i osiągnięć Polaków. Kolejnym celem, który przyświecał autorom było zrozumienie przez uczniów istoty zachodzących w historii procesów przyczynowo skutkowych oraz skierowanie uwagi uczniów na krytycyzm i refleksję wobec otaczającej rzeczywistości.

Zawartość podręcznika Śladami Przeszłości 3

Główną osią programu „Śladami przeszłości” jest kształtowanie umiejętności korzystania z posiadanej wiedzy podczas rozwiązywania problemów oraz wyszukiwanie, selekcjonowanie i poddawanie krytycznej analizie informacji. W związku z tym w podręczniku Śladami Przeszłości 3 zastosowano następujące narzędzia i pomoce naukowe:

– nowoczesne ikonografiki

– duża liczba ćwiczeń do tekstów źródłowych, materiałów ilustracyjnych oraz danych statystycznych

– ćwiczenia do pracy z mapami

– samouczek „Przed egzaminem ginazjalnym” z ćwiczeniami odnoszącymi się do umiejętności wymaganych na egzaminie

– elementy takie jak: Tajemnice sprzed wieków, Ciekawostki i Warto wiedzieć, które mają na celu zainteresowanie przedmiotem

– tablice chronologiczne i podsumowania ułatwiające przygotowanie do sprawdzianu

– do podręcznika dołączona jest płyta CD, która zwiera dodatkowe informacje, gry oraz programy edukacyjne

Rozkład materiału

W podręczniku do historii Śladami Przeszłości 3 znajduje się 39 tematów, które po połączeniu z zajęciami podsumowującymi, tematami dodatkowymi oraz sprawdzianami tworzą materiał do wykorzystania na 60 lekcjach. Rozkład treści nauczania pozwala na wszechstronne poznanie zjawisk historycznych oraz w bardzo dobry sposób przygotowuje ucznia do egzaminu gimnazjalnego.

 

 


Posted in Podręcznik do historii and tagged , , , by with no comments yet.

Język angielski to podstawa

Po angielsku dogadamy się wszędzie

Nie da się ukryć, że z języków obcych to właśnie język angielski jest językiem, którym się dogadamy wszędzie. Nie ma tutaj zupełnie znaczenia miejsce czy też kim rozmawiamy. Jeśli natykamy się na obcokrajowca, to pewnie będzie on potrafił przynajmniej podstawy języka angielskiego. Zatem gdy mamy dzieci, to powinniśmy skupić się u nich właśnie na nauce języka angielskiego. Nie czekajmy w żadnym wypadku, aż nasze dziecko osiągnie siódmy rok życia i rozpocznie szkolną edukację. Co jak co, ale uczyć się języka może nieco wcześniej. Już dla trzylatków są organizowane kursy prywatne języka angielskiego. Wydaje Ci się, że to przesada i strata pieniędzy? Nic bardziej mylnego. Jak najbardziej dziecko im szybciej zacznie się uczyć języka angielskiego, tym szybciej wszystko pojmie. Jest to nawet naukowo udowodnione. Powinniśmy zatem od najmłodszych lat inwestować w rozwój swojego dziecka.

Nauka języka angielskiego w szkole

Po wczesnej nauce języka angielskiego dochodzi w końcu do momentu, w którym nasze dziecko idzie do szkoły. W szkołach także języka obcego nauczają. Warto postawić na kontynuację właśnie języka angielskiego. Sprawdźmy na jakich podręcznikach dzieci w szkołach się uczą. Oczywiście jedne z nich są dużo lepsze, a inne bardziej przeciętne. Naprawdę polecanym podręcznikiem do nauki języka angielskiego jest podręcznik Smart Time 2. Podręcznik ten ma dwóch autorów. Są to: Virginia Evans oraz Jenny Dooley. Naprawdę autorki stworzyły podręcznik godny polecenia. Materiał jest fajnie podzielony, wszystko jest w pełni zrozumiałe i na szatę graficzną nie mamy zupełnie co narzekać. Jak najbardziej podręcznik ten jest godny polecenia o to nie musimy się martwić. Nie musimy się także martwić o to, że jest trudno dostępny. Z dużą łatwością kupimy go zarówno w księgarniach internetowych jak i także w księgarniach stacjonarnych. Cena podręcznika jest jak na podręczniki do nauki języków obcych w porządku. O tą kwestię akurat także nie musimy się obawiać. Naprawdę bywają dużo droższe. W ogóle podręczniki do języków obcych są podręcznikami kosztownymi. Są o wiele, wiele bardziej kosztowne, a niżeli podręczniki do takich przedmiotów jak język polski, matematyka, geografia czy też chemia. Również musimy to mieć na względzie. W innym wypadku zawsze podręcznik do nauki języka angielskiego czy też każdego innego będzie się nam wydawał drogi, a wcale taki nie jest. Za wysoką jakość niestety musimy troszkę zapłacić. Co jak co, ale za darmo to nie ma nic. O tym pewnie zdążyliśmy się już przekonać, prawda? Jak najbardziej tak.

 

 


Posted in Podręczniki do nauki języków and tagged , , by with no comments yet.

Druga klasa liceum – czas na człowieka

Dowiedz się, jak funkcjonujesz 

W drugiej klasie liceum, materiał z biologii jest bardzo obszerny. Zazwyczaj realizowane są działy ogólne, dotyczące roślin i zwierząt. Wisienką na torcie jest jednak człowiek. Biologia na czasie 2 to stosunkowo gruby podręcznik, w całości poświęcony na to jak jesteśmy zbudowani i jak funkcjonujemy. Dla wielu osób jest to najciekawsza część materiału. I nic dziwnego, w końcu z tej części serii dowiadujemy się wielu nowych, ciekawych informacji, które bezpośrednio nas dotyczą.

Biologia na czasie 2 to podręcznik, który powinien wzbudzić szczególne zainteresowanie osób planujących się dostać na medycynę i pokrewne kierunki. Znajdziesz w nim wszystkie podstawowe informacje dotyczące anatomii oraz mechanizmów pozwalających nam na codzienne funkcjonowanie. Warto poświęcić człowiekowi nieco czasu, nie tylko dlatego, że jest on po prostu interesujący, ale również dlatego, że często pojawia się na maturze.

Nie lekceważ drugiej klasy

Choć mogłoby się wydawać, że do egzaminu dojrzałości jeszcze dużo czasu, to druga klasa jest doskonałym momentem na rozpoczęcie regularnej nauki przedmiotów, które zamierzasz zdawać na maturze. Dwa lata zlecą nie wiadomo kiedy (szczególnie, że druga klasa to zazwyczaj sezon osiemnastek), a materiału do przyswojenia jest stosunkowo dużo. Chcąc więc uzyskać odpowiednio wysoki wynik na maturze, warto zacząć pracować nad wyrobieniem sobie nawyku systematycznej nauki.

Eksperymentuj z różnymi metodami uczenia się, szukając tych, które będą dla ciebie najprzyjemniejsze i najbardziej efektywne. Mierz siły na zamiary. Nie stawiaj sobie nierealnych celów – kiedy nie będziesz realizować własnych założeń, pojawi się frustracja. Może również spaść twoja samoocena. Z tego powodu warto dokładnie zastanowić się nad tym, ile czasu faktycznie możesz poświęcić na codzienną naukę. Realizacja ustalonego planu stanie się źródłem satysfakcji, sprawiając, że uwierzysz w swoje możliwości.

Dobry moment na zastanawianie się 

Jeżeli jeszcze nie wiesz, co dokładnie chcesz studiować, to druga klasa liceum jest doskonałym momentem na zapoznanie się z ofertami poszczególnych uczelni. Oprócz kierunków, tradycyjnie kojarzonych z biologią, takich jak medycyna, czy biotechnologia, można znaleźć np. kryminalistykę, biologię środowiskową, czy genetykę. Warto skorzystać z dni otwartych organizowanych przez różne uniwersytety.

Zapoznaj się również z materiałem, przewidzianym na klasę drugą. Jeżeli Biologia na czasie 2, nie przeraża cię swoją obszernością, a poruszane w niej zagadnienia cię interesują, to warto poświęcić swój czas na naukę tego przedmiotu. Jeśli jednak nie jesteś pewny,  czy dasz radę opanować niezbędny materiał, zastanów się, czy na pewno zamierzasz zdawać biologię na maturze. Czasami warto zmienić zdanie i zająć się czymś, co nas naprawdę interesuje.

 


Posted in Słowniki i podręczniki and tagged , , , by with no comments yet.